Wędki

Wędka to narzędzie służące do łowienia ryb, które zbudowane jest z wędziska, do którego przymocowana jest żyłka z haczykiem na końcu. Pierwsza wędka, która w znacznym stopniu przypominała dzisiejsze została wykorzystana w Chinach. Była wykonana niemal w całości z bambusa.

Istnieje wiele rodzajów wędek, które wykorzystywane są w różnych metodach łowienia ryb. Najprostszą wędką jest tak zwany bat, który nie posiada przelotek na żyłkę oraz kołowrotka. Baty służą do łowienia ryb metodą spławikową i mają od 2 do kilku metrów długości. Ta wędka polecana jest zwłaszcza początkującym wędkarzom między innymi ze względu przez to, że nie trzeba jej zarzucać. Kolejną popularną wędką jest wędka spinningowa, która zbudowana jest z włókna węglowego i ma od 1,5 do 3m. Służy do połowu ryb zarówno z brzegu łowiska jak i z łódki. Wędka ta jest bardzo uniwersalna ponieważ służy zarówno do połowu ryb drapieżnych jak i spokojnego żeru w zależności od tego jaką przynętę się zastosuje. Bardzo popularne są również wędki muchówki, na które łowi się na tak zwaną muchę.

1 komentarz

  • Widzi się przeważnie młodzież z nowoczesną wędką, która kosztuje ponad 300 zł. Jednak wyciągają małe płotki. Należy traktować wędkarstwo jako hobby nie wydając majątku na sprzęt, ponieważ jest on nie potrzebny. Ja spędzam mile czas i jest OK. Wędka za 200 zł z kołowrotkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *