Spławiki

Wybór spławiku jest bardzo istotne. Podczas wyboru odpowiedniego spławiku powinno rozważyć się kilka czynników, które decydują o tym jaki spławik powinien zostać wybrany. Przede wszystkim najważniejsze w wyborze spławików jest to, na jakie łowisko wędkarz planuje się udać. Informacja ta jest o tyle istotna, że spławiki mają różną konstrukcję, która dopasowana jest do ich przeznaczenia.

Spławiki na wodę stojącą (stawy, jeziora, zalewy) są cienkie i długie, natomiast spławiki na wodę płynącą, czyli rzeki mają konstrukcję przypominającą boje ratunkowe. Spławiki wyróżniają się również ciężarem. Ciężar spławiku powinien być dopasowany do warunków atmosferycznych, jeżeli woda jest wzburzona oraz niespokojna powinniśmy mieć cięższy spławik, który nie byłby tak znoszony. Ciężar spławików ma również wpływ na czułość brań. Jeżeli spławik jest lekki do 2g wtedy wyraźnie widać na nim nawet najlżejsze drgania, natomiast jeżeli spławik posiada więcej gram, czyli 4-8g jego czułość jest znacznie niższa, więc widać brania tych silniejszych ryb.

1 komentarz

  • Imprezy dla firm napisał(a):

    Ostatnio znalazłem w sklepie wędkarskim spławik za 2000 zł. Tak, dwa tysiące złotych! Do ręki sprzedawca mi go nie dał. Jednak spławik był w sumie drogi, ponieważ miał zamontowane na dnie kamerkę, którą można podglądać w tablecie czy smartfonie. Moim zdaniem gadżet niepotrzebny w Polskich jeziorach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *