Kołowrotki

Kołowrotek jest jednym z elementów wędki. Nie wszystkie wędki posiadają kołowrotek. Jednak te, w których wykorzystywane są najpopularniejsze metody łowienia są w niego wyposażone. Kołowrotek służy do zwijania i rozwijania żyłki. Aby zarzucić wędkę na wodę należy zwolnić blokadę kołowrotka, po czym przytrzymać żyłkę i w momencie zarzucania puścić żyłkę.

Następnie blokadę znowu włączyć. Żyłkę na kołowrotek nawleka się za pomocą specjalnej korby. Kołowrotek posiada również tak zwany hamulec, który ma za zadanie stawić opór podczas brania i zabezpieczyć żyłkę przed rozwijaniem się. Kołowrotki zbudowane są również z łożysk. Wielu wędkarzy przy zakupie kołowrotka największą uwagę skupia właśnie na łożyskach. Łożyska odpowiadają za szybkość nawijania się żyłki na kołowrotek, ponieważ od ilości łożysk zależy ilość obrotów kołowrotka w trakcie jednego obrotu korby. Kołowrotki zależnie od ich ceny są wykonane z różnych materiałów. Oczywiście te droższe wykonane są z różnych materiałów stalowych, które zapewniają dłuższą trwałość sprzętu.

1 komentarz

  • Michał napisał(a):

    Kwestia wyboru kołowrotka jest bardzo trudna. Dużo firm produkuje kołowrotki jednak wszystkie są jakościowo podobne. Jeżeli ktoś ma większe wymagania to kupuje firmowe typu Abu Garcia, a kto nie ma dużo gotówki może kupić tańszy odpowiednik np: firmy Jaxon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *